Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο εορτασμός της 2ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού. Την επιμέλεια της εκδήλωσης και την καθοδήγηση των μαθητών είχε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Γεώργιος Δημητριάδης. Το θέμα της εκδήλωσης αφορούσε στους Ολυμπιακούς και ειδικότερα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία των Παραολυμπιακών Αγώνων και να παρακολουθήσουν μια ιδιαίτερα κατατοπιστική προβολή των Παραολυμπιακών Αθλημάτων και των κορυφαίων Παραολυμπιακών αθλητών.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να καταστεί σαφές ότι στον αθλητισμό δεν υπάρχουν διακρίσεις. Ο αθλητισμός αποτελεί δείγμα ποιότητας ζωής και υγείας και στέλνει το μήνυμα κατά των διακρίσεων μέσα στην κοινωνία.