Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Φλώρινας

Το Εκκλησιαστικό Σχολείο της Φλώρινας ανταποκρινόμενο στο κοινωνικό και παιδαγωγικό πρόταγμα της σύγχρονης εποχής για μια στενότερη σύνδεση του σχολείου με την τοπική κοινωνία και ειδικότερα με την πολιτιστική κληρονομιά της Φλώρινας, πραγματοποίησε την επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης. Εκεί, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις καθημερινές και τις λατρευτικές συνήθειες των κατοίκων στο παρελθόν, να προβληματιστούν για τη ζωή των ανθρώπων που κατοικούσαν στον τόπο πριν από χιλιάδες χρόνια και να πάρουν μια γεύση από τις αισθητικές τους αντιλήψεις.

Θα ήταν παράλειψή μας, αν δεν εκφράζαμε τις ευχαριστίες μας προς το προσωπικό του Μουσείου για την άψογη φιλοξενία που μας επιφύλαξε.

??????????????