Δράση για την ενδοσχολική βία και το bullying

Την Πέμπτη 19 Μαΐου 2022 στα πλαίσια της Δράσης Αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας και συγκεκριμένα στον άξονα που αφορά στις  «Σχέσεις μεταξύ μαθητών – τριών », επισκέφτηκαν το Σχολείο οι ψυχολόγοι του ΚΕΔΑΣΥ Φλώρινας. Μέσα από ένα βιωματικό παιχνίδι προσπάθησαν για την ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών – μαθητριών . Επίσης αναφέρθηκαν στον τρόπο αντιμετώπισης των περιστατικών βίας και bullying που μπορεί να σημειωθούν εντός του σχολικού περιβάλλοντος. Οι μαθητές – μαθήτριες  με ενδιαφέρον συμμετείχαν στη διαδικασία και τόνωσαν το χαρακτήρα του με τις προτροπές των υπεύθυνων  ψυχολόγων. Ανάλογες δράσεις σίγουρα συμβάλλουν στη ψυχολογική υποστήριξη μαθητών και εκπαιδευτικών του Σχολείου.