ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΑΛΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

ΑΛΩΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣΤην Κυριακή 29 Μαΐου 2022 ημέρα μνήμης άλωσης της Κωνσταντινουπόλεως, το Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο – Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Φλώρινας στα πλαίσια των Σχολικών Δράσεων και εκδηλώσεων που αφορούν το άνοιγμα του Σχολείου στην κοινότητα, τις σχέσεις και συνεργασίες του με τους φορείς, τα εκπαιδευτικά ιδρύματα και τις δομές, πραγματοποίησε εκδήλωση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας με θέμα: «Ρώμη και Κωνσταντινούπολη: Η κατάλυση της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και η πορεία της Ορθοδοξίας». Η εκδήλωση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και το Ωδείο της Περιφερειακής Διεύθυνσης Φλώρινας. Η καθηγήτρια Νέας Ελληνικής Ιστορίας και Ιστορίας της Εκπαίδευσης του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης της Σχολής Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών σπουδών κ. Σοφία Ηλιάδου – Τάχου, παρέθεσε ομιλία με θέμα: «Ανατολή και Δύση: Μια αμφιλεγόμενη σχέση πριν και μετά την Άλωση». Επίσης, ομιλία παρέθεσε ο Αν. Διευθυντής του Σχολείου κ. Δήμος Ισπυρίδης, θεολόγος, διδάκτορας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, με θέμα: «Η προηγηθείσα κατάσταση και το χρονικό της Αλώσεως μέσω των πηγών». Η χορωδία και η ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής του Ωδείου με Δ/ντή τον κ. Βασίλειο Δόντσιο ερμήνευσε τραγούδια σχετικά με το θέμα και την εποχή και σε συνδυασμό με τα λεπτομερή στοιχεία και ιστορικά γεγονότα των ομιλιών, δημιουργήθηκε μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και συναισθήματα που μετέφεραν όλους τους παρευρισκόμενους σ’ εκείνη την ιστορική περίοδο.