Πρόγραμμα ενημέρωσης μαθητών “ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ: Ανακαλύπτοντας τον κρυμμένο θησαυρό”

Τη Δευτέρα 16-05-2022 και ώρα 12:00 μ.μ, στον χώρο της Σχολικής Μονάδας, πραγματοποιήθηκε δράση-ενημέρωση από τη ΔΙΑΔΥΜΑ  Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦοΔΣΑ) και υπεύθυνη για τη διαχείριση των απορριμμάτων και την ανακύκλωση στη Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας,

Η δράση εντάσσεται στα πλαίσια της Εσωτερικής Αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας, στους Δείκτες, 1. Ενίσχυση σχέσεων και επιδίωξη συνεργασιών με φορείς και 2. Εξωστρέφεια -διάχυση καλών πρακτικών του Άξονα 7, Σχολείο και Κοινότητα.

Σκοπός είναι να ενημερωθούν οι μαθητές για θέματα διαχείρισης απορριμμάτων, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται µε αυτά και να μάθουν πώς να συμμετέχουνε σωστά στην ανακύκλωση των απορριμμάτων.

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:

• Γνωριμία με τις διαδικασίες διαχείρισης των απορριμμάτων της περιοχή μας
  • Ευαισθητοποίηση σε θέματα καθαριότητας κοινών χώρων
  • Συνειδητοποίηση της ευθύνης που ο καθένας φέρει στο πρόβλημα της αύξησης των απορριμμάτων μέσα:
    • από την εξέταση των δικών του καταναλωτικών συνηθειών
    • Εντοπισμός και κατηγοριοποίηση διάφορων ειδών απορριμμάτων
    • Διαχωρισμός απορριμμάτων σε ανακυκλώσιμα και μη
    • Επαναχρησιμοποίηση διαφόρων υλικών και αξιοποίηση τους
    • Εισήγηση τρόπων μείωση των απορριμμάτων στο σχολείο και στο σπίτι

Επίσης, το πρόγραμμα αποσκοπεί στην ανάπτυξη σταθερής συνεργασίας με την εκπαιδευτική κοινότητα της Δυτικής Μακεδονίας με τελικό στόχο την ενεργό συμμετοχή του συνόλου των πολιτών στην ανακύκλωση και μείωση των απορριμμάτων που παράγονται καθημερινά.

Σημείωση:
Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η δράση πραγματοποιήθηκε λαμβάνοντας υπόψη όλα τα πρωτόκολλα, τις οδηγίες και τα μέτρα που καθορίζονται από το Υπουργείο Υγείας και τον ΕΟΔΥ για τη διασφάλιση της προστασίας από τη μετάδοση του κορωνοϊού στα σχολεία.