Γωνιά μάθησης της ΕΕ

Εργαλειοθήκη της Γωνιάς μάθησης

Καλωσορίσατε στη Γωνιά μάθησης! Η Γωνιά μάθησης προσφέρει μια ολοκληρωμένη πηγή διδακτικού υλικού για την ΕΕ, συμπεριλαμβανομένων βιβλίων δραστηριοτήτων, βίντεο, διαγωνισμών, παιχνιδιών, ειδήσεων και άλλων πολυγλωσσικών υλικών για παιδιά 5-18 ετών, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς τους.

Εκτός από την έμπνευση για τα πλάνα μαθημάτων, μπορείτε επίσης να ανακαλύψετε ευκαιρίες δικτύωσης με άλλα σχολεία και εκπαιδευτικούς σε ολόκληρη την ΕΕ. Το υλικό φιλτράρεται ανά ηλικιακή ομάδα, θέμα και τύπο υλικού, για να σας βοηθήσει να βρείτε το καλύτερο υλικό για κάθε σκοπό.

Όλο το υλικό διατίθεται δωρεάν, είτε απευθείας στη Γωνιά μάθησης είτε ακολουθώντας τον σύνδεσμο προς την Υπηρεσία Εκδόσεων της ΕΕ.

Ανακαλύψτε το εκπαιδευτικό υλικό

Η Γωνιά μάθησης είναι το μέρος όπου οι μαθητές μπορούν να διερευνήσουν τι κάνει η ΕΕ, καθώς και πώς θέματα, όπως το κλίμα και το περιβάλλον, ο πολιτισμός και η ιστορία και πολλά άλλα, αφορούν την καθημερινότητά τους. Οι εκπαιδευτικοί θα βρουν οδηγίες για το πώς να προετοιμάσουν ένα συγκεκριμένο θέμα, να εμπλέξουν τους μαθητές σε συζητήσεις και να τους βοηθήσουν να μάθουν περισσότερα.

Ακολουθεί μια επιλογή παιχνιδιών, βίντεο και δημοσιεύσεων για διαφορετικές ηλικιακές ομάδες και θέματα:

Πάμε να εξερευνήσουμε την Ευρώπη

Με αυτό το διαδικτυακό επιτραπέζιο παιχνίδι, μαθητές ηλικίας 9 έως 12 ετών μπορούν να επιλέξουν να είναι ένα ιστορικό πρόσωπο ή ένας αστροναύτης, να ρίξουν ζάρια και να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικά με τον πολιτισμό, την ιστορία, τον αθλητισμό και τους διάσημους Ευρωπαίους.

Η ΕΕ: Τι ακριβώς είναι;

Αυτό το παιχνίδι απευθύνεται σε μαθητές από 9 έως 12 ετών και τους δίνει τη δυνατότητα να ταξιδέψουν σε διαφορετικές χώρες και να μάθουν τι τις κάνει ξεχωριστές, από τη σημαία τους έως τους πιο διάσημους ανθρώπους τους, τις αθλητικές και πολιτιστικές συνήθειές τους. Διασκεδαστικά γεγονότα κρύβονται σε όλες τις σελίδες – ποιος μπορεί να τα βρει όλα;

Ο πλανήτης μας, το μέλλον μας

Ο ιστότοπος «Ο πλανήτης μας, το μέλλον μας» είναι ένας διαδραστικός ιστότοπος όπου οι μαθητές από 9 έως 15 μπορούν να μάθουν για την επιστήμη της κλιματικής αλλαγής, τι συμβαίνει σε ολόκληρη την ΕΕ και πώς μπορούμε όλοι να βάλουμε τα δυνατά μας για την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής. Επιπλέον, ο Εκπαιδευτικός κόμβος περιέχει μια επιλογή ασκήσεων στην τάξη και σχετικό υλικό.

Κουίζ: Η ΕΕ & ΕΓΩ

Αυτό το διαδικτυακό κουίζ δημιουργήθηκε για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μεταξύ 14 και 18 ετών, για να τους βοηθήσει να κατανοήσουν τα βασικά για την ΕΕ. Λειτουργεί σε υπολογιστές, tablet και smartphone και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέρος μαθήματος ή ως εργασία για το σπίτι.

Ένα βιβλιαράκι συνοδεύει το κουίζ και δίνει περισσότερες πληροφορίες για το πώς δημιουργήθηκε η ΕΕ, ποιες αξίες μοιραζόμαστε, ποιος κάνει τι στην ΕΕ και πώς όλα αυτά σχετίζονται με την καθημερινή μας ζωή.

Εγγραφείτε στις Ειδήσεις της Γωνιάς μάθησης για να ειδοποιείστε για το πιο πρόσφατο εκπαιδευτικό υλικό και για ειδήσεις που σχετίζονται με την ΕΕ.