Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Πραγματοποιήθηκε και εφέτος η καθιερωμένη σχολική εορτή για την επέτειο του ΟΧΙ και την απονομή Αριστείων και Βραβείων. Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου και παρουσιάστηκε στο σύνολό της από τους μαθητές. Η γιορτή ξεκίνησε με την απόδοση επίκαιρων ύμνων από την Εκκλησιαστική χορωδία του σχολείου. Στο κύριο μέρος της εκδήλωσης αναφέρθηκε το χρονικό των ιστορικών γεγονότων, απαγγέλθηκαν ποιήματα και προβλήθηκε ανάλογο οπτικοακουστικό υλικό με τραγούδια και μαρτυρίες από τον Ελληνοϊταλικό πόλεμο. Έγινε αναφορά σε όλους τους σημαντικούς σταθμούς της περιόδου 1940-44, με σκοπό τη μνήμη των γεγονότων και την απόδοση τιμών στους ήρωες του Έπους του 1940. Στο τέλος απονεμήθηκαν τα Αριστεία και τα Βραβεία προόδου στους μαθητές και στις μαθήτριες για τις επιδόσεις τους κατά το προηγούμενο διδακτικό έτος 2020- 21.