5/7: Τοιχογραφία Σχολείου

Με την ολοκλήρωση των παραδόσεων του μαθήματος της Εικονογραφίας η αρμόδια εκπαιδευτικός, κα Χριστίνα Ματιάκη, θεολόγος & ιστορικός τέχνης, προθυμοποιήθηκε να φιλοτεχνήσει και να τοποθετήσει στο πλατύσκαλο του 1ου ορόφου του κτηρίου του Σχολείου μας μία υπέροχη τοιχογραφία. Ο Ιησούς Χριστός με τα χέρια σε στάση διπλής ευλογίας, ζωγραφισμένος με τις παραδοσιακές σκόνες αγιογραφίας, και πάνω από όλα με την έμπνευση της καλλιτέχνιδας. Τα υλικά και οι τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν ήταν οι ίδιες που αξιοποιήθηκαν όλη τη διδακτική χρονιά στο εργαστήριο του μαθήματος. Την εκπαιδευτικό συνέδραμαν και οι μαθητές του Σχολείου μας, εφαρμόζοντας έτσι στην πράξη όσα έμαθαν κατά τη διάρκεια των μαθημάτων τους. Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των Διδασκόντων αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν την κα Ματιάκη για την αφοσίωσή που επέδειξε όλη τη χρονιά στα διδακτικά της καθήκοντα, όπως αυτό αντικατοπτρίζεται ανάγλυφα στο ενδιαφέρον όλων των μαθητών για το νέο μάθημα της εικονογραφίας, με απτή απόδειξη τα ατομικά έργα που φιλοτέχνησε ο καθένας και πήρε ως ευλογία στο τέλος της χρονιάς. Είθε ο Ιησούς που κοιτά και ευλογεί όποιον εισέρχεται στο κτήριο του Σχολείου μας, να μας χαριτώνει όλους ώστε να κάνουμε το καθήκον μας με φόβο Θεού, αγάπη και αξιοπρέπεια.

Ιησούς4Ιησούς2Ιησούς3