15/10: Αίθουσα αθλοπαιδιών

Με πρωτοβουλία της νέας εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής, κας Περσεφόνης Πιτσιάκου, και σε συνεργασία με τον Διευθυντή του Σχολείου και τον καθαριστή, καθαρίσαμε-ευπρεπίσαμε έναν άνετο χώρο στο παλιό κτήριο του Σχολείου (Μητροπόλεως 8), που μας παραχώρησε η Ι.Μ. Φλωρίνης. Εξοπλίσαμε, κατόπιν, το χώρο με τα απαραίτητα: 1) αφενός αξιοποιώντας  άφθονο αχρησιμοποίητο εξοπλισμό, που είχε προμηθευθεί το Σχολείο για τις ανάγκες υλοποίησης της 2ης Μαθητιάδας των Εκκλησιαστικών Σχολείων (2015) και 2) αφετέρου με την επιπλέον προμήθεια μερικών ακόμη απαραίτητων οργάνων (στρώματα, βάρη, κορίνες, λάστιχα κ.ο.κ.), με μία μικρή επιπλέον δαπάνη.

Στις εικόνες βλέπετε τους μαθητές μας εν δράσει στην εν λόγω αίθουσα:

Ήδη σχεδιάζουμε και την αξιοποίηση μίας ακόμη παρακείμενης αίθουσας, όπου θα τοποθετηθεί τραπέζι επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ-πονγκ).