Ευχές Χριστουγέννων 2020

Αγαπητοί μας,

οι αποστάσεις ανάμεσά μας μεγάλωσαν, ας προσπαθήσουμε να έρθουμε πιο κοντά με όχημα τη θέρμη της καρδιάς, τις θετικές σκέψεις και τη συναντίληψη του ενός προς τον άλλον, ιδιαίτερα τον πάσχοντα και εμπερίστατο αδελφό μας.

Ευχόμαστε σε όλους ευλογημένο Άγιο Δωδεκαήμερο και το 2021 να διώξει μακριά τα πυκνά μαύρα σύννεφα που προσπαθούν, μάταια εν τέλει, να σκεπάσουν τα πάντα γύρω μας.

Δεν καταφέραμε φέτος, ελέω πανδημίας, να επισκεφθούμε τον Σεβασμιώτατο, το γηροκομείο της Ι. Μητροπόλεως και άλλους φορείς, για να ψάλλουμε τα κάλαντα και να ανταλλάξουμε ευχές. Ο Σύλλογος του Σχολείου μας, όμως, αποφάσισε να συγκεντρώσει ένα ποσό για την ενίσχυση του γηροκομείου της Ι. Μητροπόλεως Φλωρίνης, το οποίο δοκιμάστηκε πρόσφατα και από την πανδημία.

Κάρτα Χριστούγεννα 2020

Η ευχετήρια κάρτα μας είναι πόνημα της νέας εκπαιδευτικού του Σχολείου μας, κας Χριστίνας Ματιάκη, θεολόγου και ιστορικού τέχνης. Την ευχαριστούμε και της ευχόμαστε κάθε καλό.