8/5: Οδηγίες πρόληψης-αντιμετώπισης covid-19

ΘΕΜΑ: Ενημέρωση σχετικά με τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων
Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες.

Ενόψει της έκδοσης των σχετικών ΚΥΑ για την άρση της απαγόρευσης και για τον τρόπο λειτουργίας των σχολικών μονάδων μετά την άρση της αναστολής λειτουργίας τους διαβιβάζουμε το με αρ. πρωτ. 40/04-05-2020 απόσπασμα πρακτικού της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες για τις οδηγίες της επανέναρξης λειτουργίας σχολικών μονάδων.
Στις οδηγίες περιλαμβάνονται ενημερωτικά σημειώματα προς: α) Διευθυντές σχολείων, β) Εκπαιδευτικούς, γ) Γονείς/κηδεμόνες, δ) Μαθητές.
Το ενημερωτικό υλικό περιέχει βασικές πληροφορίες σχετικά με α) το Covid-19 και τα συμπτώματα της νόσου, β) τους τρόπους μετάδοσης, γ) τα μέτρα αυτοπροστασίας και προστασίας τρίτων και δ) τα μέτρα τα οποία είναι απαραίτητο να ληφθούν σε περίπτωση που εμφανιστούν κρούσματα της νόσου στο σχολείο.