6/3: «Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού»

Σήμερα 05/03/2020 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη ενημέρωση των μαθητών πάνω σε ζητήματα Σχολικού εκφοβισμού (bullying), στο πλαίσιο της «Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού» (6/3). Την εκδήλωση οργάνωσε και υλοποίησε ο εκπαιδευτικός του Σχολείου μας, κ. Θεόδωρος Λιτσεσελίδης, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, στην οποία συμμετείχε ενεργά το σύνολο του μαθητικού και εκπαιδευτικού προσωπικού της σχολικής μονάδας, παρουσιάστηκαν ενδιαφέρουσες πτυχές και εκφάνσεις του φαινομένου αυτού, μέσω σύντομων παρουσιάσεων και σχετικών βίντεο. Στη συνέχεια, ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών, όπου αναπτύχθηκαν προβληματισμοί, κατατέθηκαν ιδέες/προτάσεις για την αντιμετώπιση του φαινομένου και κυρίως παρουσιάστηκαν προσωπικά βιώματα και συναισθήματα, που αναμφίβολα θα αποτελέσουν τη βάση για την οικοδόμηση υγιών στάσεων και την ανάπτυξη περαιτέρω δράσεων για την καταπολέμηση αυτού του θλιβερού φαινομένου.