27/9: 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Γιορτάσαμε και στο Σχολείο μας την «6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019». Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ. εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 η οποία θα εορταστεί την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019. Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Ο καθηγητής φυσικής αγωγής, κ. Γεώργιος Δημητριάδης, έκανε θεωρητική εισήγηση στην αρχή για το νόημα της Ημέρας και για τον υγιή τρόπο ζωής και στη συνέχεια, σε συνεργασία και με τους άλλους συναδέλφους, κατευθύνθηκαν στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Νέου Πάρκου Φλώρινας, όπου και συνέχισαν με αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ κ.ο.κ. (βλέπετε τις σχετικές εικόνες)