9/4: Επίσκεψη κλασικού Λυκείου IISS “F. La Cava” Bovalino (Magna Grecia)

Στις 9 και 10 Απριλίου 2019, μας επισκέφθηκε το κλασικό Λύκειο IISS “F. La Cava”, από το Bovalino της Νότιας Ιταλίας (Magna Grecia). Τους μαθητές συνόδευε η ελληνίστρια φιλόλογος κα Maria Grazia Melina, η οποία τους διδάσκει αρχαία και νέα ελληνικά. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σε ανταπόδοση της προηγηθείσας δικής μας επίσκεψης εκεί, πριν από ένα χρόνο, στα πλαίσια συνεργασίας μας με το συγκεκριμένο Σχολείο στο Ευρωπαϊκό Έργο eTwinning (Erasmus+) «The culture of Ancient Greek cities in Southern Italy: travelling back to time through Art and History» (μτφ. Η κουλτούρα των αρχαιοελληνικών πόλεων της Νότιας Ιταλίας: ταξιδεύοντας πίσω στο χρόνο μέσω της τέχνης και της ιστορίας).

Η επίσημη υποδοχή-εκδήλωση έγινε την Τρίτη 9 Απριλίου 2019 και ώρα 18:00 στο Επιμελητήριο Φλώρινας. Την επόμενη ημέρα επισκεφθήκαμε μαζί με τους επισκέπτες μας το Πισοδέρι (Βίγλα), τις Πρέσπες, την Καστοριά και άλλες μοναδικές ομορφιές του τόπου μας.

Μία μικρή γεύση από όλα αυτά μπορεί να πάρει κάποιος από το βίντεο-παρουσίαση που ακολουθεί