9/4 Επίσκεψη του κλασικού λυκείου F.La Cava Bovalino, Καλαβρία

Καθηγητές και μαθητές του κλασικού λυκείου του Bovalino της Καλαβρίας (Κάτω Ιταλίας) υποδέχτηκαν στις 9/4/2019 οι καθηγητές και οι μαθητές του Εκκλησιαστικού Λυκείου-Γυμνασίου Φλώρινας, στα πλαίσια συνεργασίας τους στο ευρωπαϊκό έργο eTwinning «Η κουλτούρα των αρχαιοελληνικών πόλεων της Νότας Ιταλίας: ταξιδεύοντας πίσω στο χρόνο μέσω της τέχνης και της ιστορίας».

Η εκδήλωση ξεκίνησε με τους εθνικούς ύμνους των δύο χωρών και ακολούθησε ο χαιρετισμός της αντιδημάρχου Φλώρινας, κας Όλγας Μούσιου. Στη συνέχεια προβλήθηκαν βίντεο από τις κοινές δράσεις και την ανταλλαγή επισκέψεων των δύο σχολείων, παραδοσιακά τραγούδια και χοροί από τους φιλοξενούμενους μαθητές και επίκαιροι βυζαντινοί ύμνοι-τροπάρια από τη χορωδία του Εκκλησιαστικού Λυκείου.

Ακολούθως μίλησαν ο διευθυντής του εκκλησιαστικού λυκείου, κ. Σάββας Σαββίδης, και η ελληνίστρια φιλόλογος, κα Maria Grazia Melina, και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ανταλλαγή πλακετών και αναμνηστικών δώρων-ενθυμίων.