3/12: Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ

Με μία σεμνή όσο και πρωτότυπη εκδήλωση, αφιερώσαμε σήμερα λίγο χρόνο στην Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ. Η εξειδικευμένη βοηθός (ΕΒΠ) του Σχολείου μας, κα Πολυξένη Τσομπανοπούλου, επιμελήθηκε τα κείμενα, τη διανομή των ρόλων στα παιδιά, την επιλογή παρουσιάσεων, την προσπάθεια μαθητών και εκπαιδευτικών να μιλήσουμε και να καταλάβουμε κάποιες φράσεις στη νοηματική γλώσσα, τη δημιουργία πόστερ κ.ο.κ. Ο εκπ/κος ΠΕ04.02, Γ. Μαυρουδής, επιμελήθηκε τη λήψη εικόνας και βίντεο και τη δημιουργία μιας καλαίσθητης όσο και συγκινητικής σύνοψης όλων των παραπάνω:

Ευχαριστούμε πολύ τους δύο συναδέλφους και τα παιδιά που ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ενδιαφέρον και προσήλωση στους ρόλους τους. Νιώσαμε, θέλω να πιστεύω, όλοι σήμερα να σκιρτούν κάποιες ευαίσθητες χορδές μέσα μας…