20/6: Η Ξενόγλωσση ψηφιακή τάξη!

Στα πλαίσια του Επιμορφωτικού Σεμιναρίου πανελλαδικής εμβέλειας «Διδάσκω στην Ψηφιακή Ξενόγλωσση Τάξη» συμμετείχε με επιτυχία η Καθηγήτρια Αγγλικών του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου –Γυμνασίου Φλώρινας κα Κωνσταντινίδου Σοφία (ΠΕ06).Υλοποιώντας τις δραστηριότητες του Σεμιναρίου, οι τεχνολογίες της Πληροφόρησης και της Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε) εφαρμόστηκαν στη Διδακτική και Μαθησιακή πράξη.

Το αποτέλεσμα, ουσιαστικό: οι μαθητές του Σχολείου μας συμμετείχαν ομαδοσυνεργατικά σε εργασίες με την χρήση του Υπολογιστή όπως το (Smore, EDpuzzle, Buncee, Voicethread, Thinglink, Voki, Photostory 3, Blabberize, Canva ,Pixton ,Formative ,Google Drive και άλλα). Όχι μόνο εξασκήθηκαν στις Μαθησιακές Δεξιότητες της Ξένης Γλώσσας αλλά επίσης συμμετείχαν στο μάθημα με ενδιαφέρον.