17/5: Εκδήλωση για την επέτειο της Ποντιακής Γενοκτονίας

Στις 17 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για την επέτειο μνήμης της Ποντιακής Γενοκτονίας (19 Μαΐου). Έγινε μια αδρομερής περιγραφή των τραγικών γεγονότων της Ποντιακής Γενοκτονίας και αναγνώστηκαν αποσπάσματα από τα μυθιστορήματα «Ούτε το Όνομά μου» της Θεία (Ματθείας) Χάλοου, και «Ταμάμα, η αγνοούμενη του Πόντου» του Γιώργου Ανδρεάδη, που στηρίζονται σε αληθινές ιστορίες. Διαβάστηκαν επίσης μαρτυρίες από επιζήσαντες της Γενοκτονίας, επιστολές που έγραψαν πριν την εκτέλεσή τους με απαγχονισμό πρόκριτοι της Αμισού που καταδικάστηκαν χωρίς στοιχεία από τα κεμαλικά «Δικαστήρια της Ανεξαρτησίας», και  αναφορές από τα αρχεία των τότε Υπουργείων Εξωτερικών Ελλάδας, Σοβιετικής ένωσης, Γαλλίας και Αυστρίας για την γενοκτονία. Επιπλέον, ακούστηκε ένα ποντιακό μοιρολόι από το έργο του Φίλωνα Κτενίδη «Καμπάνα του Πόντου» και παρουσιάστηκαν φωτογραφίες από την Πολυθεματική Έκθεση του καθηγητή Ιστορίας Κωνσταντίνου Φωτιάδη «Πόντος Δικαίωμα και Υποχρέωση στη μνήμη». Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η φιλόλογός μας Ιωαννίδου Σοφία, ενώ στην παρουσίαση βοήθησαν μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας.