Εγγραφές-Μετεγγραφές Μαθητών Σχολικού Έτους 2015-2016

Το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο και Γυμνάσιο της Φλώρινας, ανακοινώνει στους μαθητές/τριες πως οι εγγραφές για το νέο Σχολικό Έτος 2015-2016, θα πραγματοποιούνται μέχρι την 30η Σεπτέμβρη 2015.

Οι εγγραφές αλλοδαπών θα πραγματοποιούνται οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος.

Οι μετεγγραφές δε από άλλου τύπου Σχολείο θα πραγματοποιούνται έως 31 Μαρτίου 2016.

Επίσης, παρέχεται προαιρετικά σε όλους του μαθητές δωρεάν σίτιση και διαμονή στην Εκκλησιαστική Εστία που λειτουργεί.

Ενημερώνει δε ότι τα διδακτικά εγχειρίδια (βιβλία), η διδακτέα ύλη, οι τίτλοι σπουδών, πιστοποιητικά και Απολυτήρια, είναι ίδια, ισότιμα και ισόκυρα με αυτά των Γυμνασίων και Λυκείων της Δ/βάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης και παρέχονται οι ίδιες δυνατότητες πρόσβασης σε όλη την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των Πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Επιπλέον οι μαθητές μας έχουν το προνόμιο να εισάγονται στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες σε ποσοστό 10% επιπλέον του αριθμού των εισακτέων

Το διδακτικό προσωπικό είναι υψηλού μορφωτικού επιπέδου και η Σχολική Μονάδα είναι εξοπλισμένη με σύγχρονα οπτικοακουστικά μέσα διδασκαλίας, εργαστήρια Πληροφορικής και Φυσικής και λαμβάνει μέρος σε αρκετά Σχολικά Προγράμματα και ερευνητικές δραστηριότητες, τα οποία προσφέρουν πρόσθετες γνώσεις και βιώματα στους μαθητές.

Σας ευχόμαστε “Καλή Σχολική Χρονιά!”

Δικαιολογητικά Εγγραφών-Μετεγγραφών για το Σχ. έτος 2015-2016

Για πληροφορίες, στα τηλέφωνα,

23850 45527 και 23850 23300

και στην ηλεκτρονική σελίδα του Σχολείου