14.2 Τηλεδιάσκεψη για το ασφαλές Διαδίκτυο

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου και ώρα 10:00 πραγματοποιήθηκε η τηλεδιάσκεψη με θέμα: “Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου τον σεβασμό: Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινάει από εσένα.” Η τηλεδιάσκεψη διήρκεσε 2 ώρες περίπου 1.30, με τη συμμετοχή των Εκκλησιαστικών Σχολείων Βελλάς, Φλώρινας και Πάτρας. Υπό την οργανωτική επίβλεψη και τη θεματολογική επιμέλεια της κας Βασιλικής Μήτρακα, εκπαιδευτικό ΠΕ19 του ΓΕΕΛ Βελλάς και Πρεσβευτή της Ακαδημίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4kids.gr, μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΕΛ Βελλάς Ιωαννίνων εισηγήθηκαν επίκαιρα θέματα σε σχέση με τη θεματική της τηλεδιάσκεψης, ενώ μαθητές των άλλων Σχολείων υπέβαλαν εύστοχες ερωτήσεις. Πολλά κρίσιμα όσο και επίκαιρα θέματα, αναφορικά με την ασφαλή περιήγηση και την στοχευμένη εξιοποίηση της πανσπερμίας υλικού στο Διαδίκτυο διευκρινίστηκαν και το ραντεβού μας ανανεώθηκε για μία ανάλογη συνάντηση στο άμεσο μέλλον.