29-30 IANOΥΑΡΙΟΥ 2018

Σύμφωνα με την παράδοσή μας, γιορτάσθηκε και φέτος η μεγάλη αυτή ημέρα για τα ελληνικά γράμματα εν γένει και ιδιαιτέρως για την Εκκλησιαστική Εκπαίδευση. Την παραμονή 29.01 και ώρα 18:30΄ τελέσθηκε εσπερινός με αρτοκλασία στο πανηγυρίζον παρεκκλήσιο της Εκκλησιαστικής Εστίας μας ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ, από τον Δντη της π. Επιφάνιο Χηγιάγκου και τον υπεύθυνό της π. Χαρίτωνα Αρσένη και με τη συμμετοχή των μαθητών και εκπαιδευτικών της Σχολής καθώς και άλλων χριστιανών.

Ανήμερα της Εορτής, συμμετείχαμε στην επίσημη αρχιερατική Θ. Λειτουργία, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών και λοιπών αρχών του τόπου.

Ακολούθως ο Δντης και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείο μεταβήκαμε για την καθιερωμένη δεξίωση στη Λέσχη Αξιωματικών, που παρέθεσαν στην εκπαιδευτική κοινότητα της πόλης και του νομού Φλώρινας, οι Δντες Πθμιας & Δθμιας Εκπσης.

Το μεσημέρι εκπαιδευτικοί και μαθητές συμμετείχαμε στο γεύμα της πανηγυρίζουσας Εκκλησιαστικής Εστίας της Ι.Μ.Φλωρίνης

Από όλες τις ανωτέρω δραστηριότητες ακολουθεί

φωτογραφικό υλικό.